Do 2030 roku na Morzu Bałtyckim powstać mają farmy wiatrowe o mocy bliskiej 6 GW. W kolejnych 10 latach moc ta wzrośnie do 11 GW. Wśród planowanych inwestycji są trzy projekty realizowane wspólnie przez polską Polenergię i norweski Equinor: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Łączna ich moc to 3 GW, a to pozwoli zasilić w ciągu roku czystą, odnawialną energią nawet 6 milionów polskich gospodarstw domowych.
Dwa najbardziej zaawansowane obecnie projekty Polenergii i Equinor to MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, które zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości około 22 i 37 km od brzegu. Rozpoczęcie ich budowy planowane jest w 2024 roku, a pierwsze dostawy energii elektrycznej przewidywane są w 2027 roku. Obie elektrownie zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej Słupsk Wierzbięcino. Trzecia elektrownia MFW Bałtyk I, której uruchomienie planowane jest dopiero za siedem lat, powstanie około 81 km od wybrzeża, także na wysokości Łeby. Do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego przyłączona zostanie w stacji Krzemienica. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk.
Spotkanie z mieszkańcami miejscowości w gminach Ustka i Słupsk dotyczyło głównie inwestycji związanych z wyprowadzeniem mocy z farm wiatrowych oraz harmonogramu realizacji projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Podczas spotkania przedstawiciele obu spółek udzielili informacji na temat przebiegu trasy kabla eksportującego energię z morskich elektrowni. Odpowiadali też na pytania mieszkańców i właścicieli gruntów, z którymi zawierane są umowy o służebność przesyłu.