Uwalniamy potencjał firm
Einar Aslaksen / @Equinor

Jak wspieramy potencjał polskich firm

Od początku rozwoju naszych projektów korzystamy z polskiego rynku łańcucha dostaw. W początkowej fazie rozwoju Bałtyk 3, tj. w latach 2014-2021, zaangażowanie polskich firm wyniosło 75%. Mamy ambicję osiągnąć poziom około 23-38% udziału polskich firm w całym cyklu życia projektów.

PAKIETY ZAKUPOWE ZOSTAŃ DOSTAWCĄ

Procentowy udział polskich firm

Na etapie budowy

10-20 %

Na etapie eksploatacji i serwisu

60-80 %

W całym cyklu projektów

23-38 %

Transfer wiedzy i aktywne wsparcie polskich firm

Transparentność icon

Transparentność

Zapewniamy transparentny dostęp do informacji i umożliwiamy dialog z kluczowymi światowymi dostawcami. Organizujemy spotkania informacyjne i wspieramy polskie firmy w promocji na  rynkach zagranicznych.

Rozwój kompetencji icon

Rozwój kompetencji

Angażujemy się w budowę systemu edukacji i rozwoju kompetencji przyszłych pracowników morskiej energetyki wiatrowej. Współpracujemy m.in. z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej i z Pomorskim Centrum Kompetencji Morskiej Energii Odnawialnej.

Rozwój innowacji icon

Rozwój innowacji

Wspieramy rozwój polskich innowacji i tworzymy możliwości wykorzystania ich w polskich farmach wiatrowych. Animujemy współpracę z ośrodkami badawczymi i startupami.

Wspierająca administracja icon

Wspierająca administracja

Uczestniczymy w tworzeniu silnej i kompetentnej administracji zarządzającej i regulującej rozwój przemysłu morskiego i offshore.

Pięć programów flagowych icon

Pięć programów flagowych

Stworzyliśmy pięć otwartych Programów Flagowych, które mają na celu rozwój polskiego łańcucha dostaw przez cały okres trwania projektów MFW. W projekty wiatrowe na Bałtyku chcemy zaangażować jak  największą liczbę polskich interesariuszy.

"Opracowanie metody przekroczenia linii brzegowej w 2021 roku wymagało od naszych inżynierów wypracowania nowych metod działania. Liczymy na dalsze możliwości współpracy przy morskich farmach wiatrowych."

Jacek Janicki, właściciel w Janicki

"W 2022 roku opracowaliśmy Front-END Engineering Design (FEED) dla zadania Bałtyk 2 i 3. Nasze doświadczenie oraz profesjonalne podejście koleżanek i kolegów z Equinor i Polenergii pozwoliło na spełnienie wysokich standardów pracy i dalszy rozwój kontraktu."

Tomasz Walczak, Zastępca Dyrektora Działu Projektowego w ENPROM

"W 2022 roku zaangażowaliśmy się w prace nad Bałtyk 2 i 3. To perspektywiczna branża. N​asze usługi przyciągają także zainteresowanie zagranicznych podmiotów."

Dariusz Wojciech Czajka, Prezes Zarządu Squadron Sp.z o.o.

"Współpracę przy projektach Bałtyk rozpoczęliśmy w 2013 roku. Udział w tych projektach pozwolił nam osiągnąć kolejne poziomy."

Lucjan Gajewski, Wiceprezes Zarządu MEWO S.A.

"W 2022 roku zbudowaliśmy w Polsce wielozadaniowy holownik Fairplay-37. Wykorzystaliśmy go w kampanii pomiarowej dla Bałtyk 1 i zamierzamy stosować przy kolejnych projektach."

Arkadiusz Ryż, Offshore Wind Project Manager, Fairplay Towage

"Dzięki zaangażowaniu w projekty Bałtyk zdobyliśmy cenne kompetencje i doświadczenie. To dla nas bardzo perspektywiczna branża."

Mateusz Samulak, Prezes Zarządu PROJMORS
Dzień Dostawcy, styczeń 2023

Jakich firm poszukujemy

Polskie podmioty mogą aktywnie uczestniczyć w projektach morskiej energetyki wiatrowej. Sprawdź, w jakich obszarach Twoja firma może współpracować przy projektach offshore.

Etap rozwoju

  • przygotowanie dokumentacji
  • uzyskiwanie pozwoleń
  • usługi prawne, finansowe i pozostałe usługi administracyjne
  • badania środowiskowe
  • prace inżynieryjne i ekspertyzy
  • usługi w zakresie projektowania

Etap budowy

  • pakiet kontraktowy turbin, a w nim elementy konstrukcyjne, jak podstawa generatora, główne elementy lub podzespoły wału, odlewy piasty i wieża
  • kable
  • stacje elektroenergetyczne
  • kontrakty instalacyjne i montażowe

Etap eksploatacji

  • budowa bazy serwisowej w porcie eksploatacyjnym
  • całość obsługi, serwisu i eksploatacji w okresie funkcjonowania farmy

Etap demontażu

  • szereg usług wspierających bezpieczne usunięcie infrastruktury farmy wiatrowej po zakończeniu jej eksploatacji, w tym ocena stanu technicznego turbin i innych elementów farmy oraz bezpieczny i efektywny sposób ich demontażu
  • koordynacja działań wykorzystujących specjalistyczny sprzęt na morzu

Polskie firmy w łańcuchu dostaw

Badania środowiskowe Mewo logo Mewo

Główny wykonawca kompleksowego programu badań środowiska na morzu dla całego portfolio Bałtyk.

projektowanie inżynieryjne Enprom logo Enprom

Projektowanie inżynieryjne kabli przesyłowych na lądzie dla Bałtyk 2 i 3

badania wietrzności Fairplay Towage logo Fairplay Towage

Transport urządzeń na morzu w ramach kampanii pomiarów wietrzności dla Bałtyk 1.

Porozumienie sektorowe

Do 2040 r. na Bałtyku zrealizowane zostaną inwestycje o mocy do 18 GW. Aby optymalnie wykorzystać potencjał polskich przedsiębiorców, uczestniczymy w Porozumieniu sektorowym na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (Sector Deal).

W ramach porozumienia sektorowego współpracujemy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspieramy powstanie nowej gałęzi polskiej gospodarki. Eliminujemy bariery i tworzymy mechanizmy zwiększające udział rodzimych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych.

Dowiedz się więcej

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.