Rusza rejestracja na kolejny z serii Dzień Dostawcy dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3  

Equinor i Polenergia stale rozwijają swój łańcuch dostaw. Wraz z głównymi dostawcami fundamentów dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 poszukują dostawców na tym etapie realizacji projektów. 25 listopada w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter odbędzie się kolejny z serii Dzień Dostawcy, który ułatwi krajowym firmom dostęp do rynku offshore wind i zdobyć kontrakty. Właśnie ruszyła rejestracja na to wydarzenie. 

Dzień Dostawcy to jedyna w swoim rodzaju seria bezpośrednich spotkań, których celem jest budowanie relacji i integracja dużych międzynarodowych firm, tj. głównych dostawców określonych komponentów morskich farm wiatrowych, z polskimi przedsiębiorstwami w zakresie konkretnych pakietów zakupowych.  

Tym razem wydarzenie skupia się na fundamentach turbin morskich farm wiatrowych. Głównymi wykonawcami tego elementu są Sif Group, Smulders i Heerema, które będą odpowiedzialne za produkcję, transport i instalację fundamentów dla budowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.  

Uczestnicy będą mogli nie tylko zapoznać się z aktualnym harmonogramem projektów Bałtyk, ale również z harmonogramem i procesem zakupowym pełnego procesu realizacji fundamentów. Dostawcy będą mieli okazję nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami polskich firm i innymi uczestnikami rynku, aby omówić potencjalne partnerstwa. Podczas sesji dzielonych przedstawiciele polskich firm będą mogli zapoznać się z wymaganiami technicznymi, operacyjnymi, zakupowymi oraz dotyczącymi bezpieczeństwa pracowników i środowiska, wymaganych przy realizacji projektów. 

Holenderskia firma Sif Group oraz belgijska firma Smulders są jednymi z wiodących dostawców stalowych konstrukcji dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Specjalizują się w produkcji wielkogabarytowych elementów stalowych, takich jak fundamenty (ang.: monopile), elementy przejściowe (ang.: transition pieces) oraz elementów wsporczych. W projektach Bałtyk 2 i Bałtyk 3 Sif Group i Smulders są odpowiedzialne za prefabrykację właśnie tych dwóch elementów.  

Z kolei Heerema to holenderska firma inżynieryjno-budowlana, która jest liderem w inżynierii morskiej energetyki wiatrowej. Firma oferuje usługi związane z instalacją, transportem oraz demontażem wielkogabarytowych konstrukcji morskich w projektach.  

Przy realizacji tych zadań inwestorom, Equinor i Polenergii, oraz dostawcom Sif Group, Smulders i Heerema zależy na jak największym udziale polskich partnerów – dostawców produktów i usług – niezbędnych w budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Dzień Dostawcy ma ułatwić zainteresowanym współpracą wejście na rynek offshore i włączenie się w globalny łańcuch dostaw. 

Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godz. 10.00 w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER przy ul. Lęborskiej 3b. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja przy pomocy formularza, który znajduje się pod linkiem: Registration form. 

Spotkanie przeznaczone jest dla firm, których produkty i usługi mieszczą się w poniższych zakresach: 

  •  Konstrukcje stalowe (głównie spawanie i montaż) drabin, balustrad i platform; 
  • Ochrona powierzchni (powłoki malarskie, metalizacyjne i inne); 
  • Komponenty elektryczne np. oświetlenie, przełączniki, panele, osłony kabli, dostawa i instalacja; 
  • Usługi towarzyszące i serwisowe (np. badania nieniszczące (NDT) i kontrola jakości); 
  • Instalacja i łączenie elementów przejściowych; 
  • Transport i montaż monopali; 
  • Monitorowanie i ograniczenie hałasu;  

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk-Wierzbięcino. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk. Pierwsza energia z projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku. 

Projekt trzeciej największej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 – o mocy do 1560 MW – jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku. Wszystkie trzy bałtyckie inwestycje realizowane przez Equinor i Polenergię zasilą zieloną energią łącznie ponad 4 miliony gospodarstw domowych. 

Zapraszamy do rejestracji już dziś.Rejestracja potrwa do 15 listopada. 

Nie czekaj zarejestruj się już dziś!  

29 paź 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.