Umiejętność właściwego reagowania w sytuacjach awaryjnych podczas budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych to podstawa ich bezpiecznego funkcjonowania. Na zaproszenie Equinor i Polenergii przedstawiciele sektora publicznego, administracji rządowej i samorządowej wzięli udział w innowacyjnych warsztatach symulujących wypadki na morzu.

Interaktywne warsztaty na wirtualnej makiecie

Do udziału w interaktywnych warsztatach, których głównym celem było doskonalenie praktycznych umiejętności w potencjalnych sytuacjach awaryjnych na obszarze morskich farm wiatrowych, spółki zaprosiły kilkanaście jednostek administracji publicznej, przedstawicieli wojska i służb ratowniczych, które odpowiadają za bezpieczeństwo i zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.

W trakcie warsztatów w Gdańsku, uczestnicy wcielili w role pracowników przyszłego centrum monitorowania morskiej farmy wiatrowej. Przedstawiciele wielu jednostek reprezentujących m.in.. służby ratownicze i reagowania kryzysowego mieli – przy wykorzystaniu najnowszych technologii komputerowych - przećwiczyć procedury i sposób reagowania w sytuacjach awaryjnych.

Uczestnicy wcielili w role pracowników przyszłego centrum monitorowania morskiej farmy wiatrowej.

Uczestnicy ćwiczenia mogli na bieżąco sprawdzić na ekranie efekty podejmowanych decyzji i wydawanych komunikatów. Wykorzystana podczas warsztatów symulacja komputerowa to innowacyjne narzędzie, które pozwoliło na realistyczne odtworzenie ról i sytuacji podczas zdarzeń awaryjnych i towarzyszących im działań ratowniczych. Ćwiczenie przeprowadzono na zaprogramowanej specjalnie na potrzeby symulacji wirtualnej makiecie morskiej farmy wiatrowej Bałtyk III, odwzorowując jej rzeczywistą lokalizację i korzystając istniejących już modeli 3D turbin wiatrowych.

W trakcie warsztatu uczestnicy zmierzyli się z kilkoma sytuacjami kryzysowymi, które potencjalnie mogą wydarzyć się podczas operacji. Wśród nich było m.in. ratowanie rozbitka z wykorzystaniem łodzi ratowniczej i śmigłowca, działania w przypadku braku łączności ze statkiem zmierzającym w kierunku farmy czy reagowanie na obecność niezidentyfikowanego płetwonurka na farmie.

Zachowanie bezpieczeństwa i umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach awaryjnych są niezwykle istotne

Do podjęcia akcji ratowniczych uczestnicy mogli wykorzystać wirtualny statek ratowniczo-patrolowy, śmigłowiec ratowniczy lub bezzałogowy statek powietrzny. Kontaktowali się ze sobą wydając polecenia przy użyciu krótkofalówek.

Najważniejsza jest współpraca i komunikacja

Dla Equinor i Polenergii, które wspólnie realizują w polskiej części Bałtyku trzy projekty morskich farm wiatrowych o mocy ok. 3 GW, niezwykle istotne są kwestie zachowania bezpieczeństwa i umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach awaryjnych zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji tych obiektów. Dlatego już teraz, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, inwestorzy podejmują działania przygotowujące odpowiednie służby do sytuacji nadzwyczajnych, które potencjalnie mogą zdarzyć się na morskiej farmie wiatrowej.

Wszyscy uczestnicy warsztatów zgodzili się, że w sytuacjach zagrożenia najważniejsza jest współpraca i komunikacja pomiędzy centrum monitorowania morskich farm wiatrowych a jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ratownictwo. Pozwala to sprawnie i bezpiecznie rozwiązać problem przy zachowaniu odpowiednich procedur.

Polenergia i Equinor aktywnie angażują wszystkich interesariuszy w proces rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Idea warsztatów wpisuje się w realizowaną przez Polenergię i Equinor strategię aktywnego angażowania wszystkich interesariuszy w proces rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dotyczy to także jednostek sektora publicznego, administracji rządowej i samorządowej. Działania szkoleniowe dla administracji i służb ratowniczych wpisują się także w autorskie programy flagowe inwestorów: „Centrum promocji i informacji” oraz „Akademia kompetencji morskich”. Pierwszy ma na celu m.in. zapewnienie transparentnego i pełnego dostępu do informacji projektowych, a drugi - podnoszenie kwalifikacji kadr krajowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, w tym inicjowanie i wspieranie szkoleń z tego zakresu.

Cykl warsztatów dla administracji

Warsztat prowadzony był przez doświadczonych trenerów i instruktorów z firmy Squadron należącej do Grupy ASE i specjalizującej się w dostarczaniu bezpiecznych, kompleksowych produktów i usług z zakresu lotnictwa bezzałogowego, a także symulatorów i trenażerów.

Szkolenie - przeprowadzone w ramach cyklu warsztatów dla administracji - będzie kontynuowane jeszcze w tym roku.

Equinor i Polenergia wspólnie realizują trzy projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego o łącznej mocy około 3 GW, wystarczającej do zasilenia ponad 4 mln polskich gospodarstw domowych. Farmy Bałtyk II i Bałtyk III o mocy 1,44 MW - gdzie przeprowadzono badania geotechniczne i geofizyczne, będą zlokalizowane na wysokości Łeby w odległości około 37 i 22 km od brzegu. Pierwsza produkcja energii elektrycznej z obu projektów spodziewana jest w 2027 roku. Trzeci projekt - Bałtyk I o mocy 1,56 MW zostanie uruchomiony w 2029 rok.  

Inwestycje realizowane przez Equinor i Polenergię są częścią projektu transformacji energetycznej polskiego sektora energetycznego, który zakłada, że do 2040 roku w polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną elektrownie morskie o łącznej mocy blisko 11 GW. 

07 kwi 2023

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.