Na Święcie Plonów o morskiej energetyce wiatrowej
Tłumy ściągnęły w ostatni weekend do Swołowa, gdzie odbyło się Święto Plonów Gminy Redzikowo i Powiatu Słupskiego. Stoisko Equinor i Polenergii cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu. Spółki po raz kolejny miały okazję przybliżyć lokalnej społeczności tematykę morskiej energetyki wiatrowej.
Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Swołowie na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, było największą dożynkową imprezą w regionie. Equinor i Polenergia przygotowały dla uczestników wydarzenia atrakcje związane z morską energetyką wiatrową i odnawialnymi źródłami energii. Dla inwestorów była to okazja, aby po raz kolejny spotkać się z mieszkańcami regionu, w którym realizowane będą morskie farmy wiatrowe Bałtyk i przekazać im informacje o możliwościach oraz korzyściach płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Specjaliści spółek odpowiadali na pytania licznie odwiedzających stoisko gości. Popularnością cieszyły się warsztaty” Leśnie ogrody w szkle”, podczas których pod okiem doświadczonej ogrodniczki można było stworzyć mały las lub ogród w słoiku, a następnie zabrać tę kompozycję do domu. Dzieci bawiły się przy edukacyjnych krzyżówkach, wiatroukładankach i kolorowankach związanych z zieloną energetyką.
Obecność Equinor i Polenergii na lokalnych wydarzeniach w gminach, w których realizowane będą projekty morskich farm wiatrowych, jest konsekwencją strategii spółek, która zakłada, że inwestycja realizowana będzie w sposób transparentny oraz przyjazny środowisku i społeczności lokalnej. Dlatego inwestorzy starają się być blisko lokalnej społeczności tak często, jak jest to możliwe.
– Udział w Święcie Plonów w Swołowie to doskonała okazja, aby mieszkańcy mogli poznać nas bliżej. Będziemy ich sąsiadem przez co najmniej 30 lat, więc bardzo nam zależy na jak najlepszych relacjach. Chcemy być dobrym sąsiadem i częścią lokalnej społeczności, dlatego już od dłuższego czasu pozostajemy w bezpośrednim i stałym kontakcie: czy to podczas cyklicznie organizowanych spotkań informacyjnych na temat projektów Bałtyk, czy też poprzez obecność na ważnych dla społeczności lokalnych wydarzeniach – podkreśla Marta Porzuczek, dyrektorka działu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju Polenergii.
W trakcie regularnych spotkań z mieszkańcami przedstawiciele inwestorów przedstawiają aktualny stan zaawansowania prac związanych z realizacją projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Deweloperzy mają już komplet wszystkich pozwoleń na budowę i obecnie prowadzą prace przygotowawcze związane z budową lądowej stacji elektroenergetycznej, w tym prowadzącej do niej drogi dojazdowej. Prace budowlane planują rozpocząć jeszcze w tym kwartale.
Baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie zlokalizowana w Łebie. Długoterminowe zatrudnienie znajdzie w niej około 100 specjalistów, odpowiedzialnych za techniczne utrzymanie infrastruktury i urządzeń na morzu, a także za wspieranie ich obsługi z lądu.
– Łeba oraz Powiat Słupski - przez który przebiegać będzie korytarz infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych - są ważnymi miejscami naszych inwestycji. Dlatego utrzymujemy regularne kontakty z mieszkańcami regionu, aktywnie uczestnicząc w życiu lokalnych społeczności. Podczas niedawnych Dni Łeby oraz w trakcie Święta Plonów w Swołowie stoisko firmowe Equinor i Polenergii odwiedziły setki osób, którym mieliśmy okazję przybliżyć naszą działalność oraz korzyści, jakie przyniesie realizacja projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk – mówi Andrzej Popadiuk, kierownik ds. współpracy z interesariuszami Equinor.
Osoby zainteresowane zapraszamy na regularne spotkania informacyjne oraz do Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. Placówka zlokalizowana w centrum Łeby to miejsce, w którym można uzyskać kompleksowe informacje o inwestycjach, korzyściach dla regionu, miejscach pracy, ścieżce edukacyjnej.