Ruszyły pierwsze prace związane z budową bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Equinor wybrał polską firmę Erbud, która w ramach podpisanej umowy na wykonanie wstępnych prac przygotuje teren do budowy bazy.
Prace objęte wstępną umową obejmą wyburzenie istniejących budynków oraz uprzątnięcie terenu i przygotowanie go pod dalsze prace budowlane. Erbud przejął już od firmy Equinor plac budowy.
Docelowo, w porcie Łeba, na zrewitalizowanym terenie starej stoczni powstaną nowoczesne, przyjazne dla środowiska i ludzi przestrzenie biurowe, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Oddanie bazy do użytku planowane jest na pierwszą połowę 2026 roku. Baza operacyjno-serwisowa będzie obsługiwała powstające morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, zatrudnienie w niej znajdzie kilkudziesięciu specjalistów.
Projekt całego kompleksu przygotowała, we współpracy z inwestorem, gdańska pracownia architektoniczna B-C Architekci.
Equinor jest na finalnym etapie wyboru generalnego wykonawcy dla całości pozostałych prac związanych z budową i wyposażeniem bazy serwisowej w Łebie.
Obecność Equinor w Łebie
W Łebie znajduje się także Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. Jest to pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię.
Equinor zaangażowany w polską zieloną transformację wspiera również, w ramach globalnego programu Heroes of Tomorrow, Łebski Klub Żeglarski, angażując się w działania na rzecz rozwoju aktywności sportowej dla dzieci i młodzieży.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk – najważniejsze informacje
Equinor i Polenergia realizują wspólnie na polskim morzu trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, o łącznej mocy do 3000 MW.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 powstają w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.
Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku, komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.