W Swołowie o morskiej farmie wiatrowej Bałtyk 1
Equinor i Polenergia rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych ze społecznością lokalną o największym projekcie energetycznym na Morzu Bałtyckim. Rozmowy z mieszkańcami gminy Redzikowo toczyły się m.in. na temat przebiegu trasy lądowej infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1.
Spotkanie odbyło się w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w Swołowie, w gminie Redzikowo i jest jedną z form dialogu z mieszkańcami, który w przypadku bardziej zaawanasowanych projektów morskich farm wiatrowych - Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – Equinor i Polenergia wspólnie prowadzą od kilku lat. Regularne rozmowy na lokalnym forum z przedstawicielami społeczności regionu pozwalają na bieżąco zaprezentować aktualny stan zaawansowania prac w realizowanych projektach.
Spotkanie w Swołowie to początek cyklu konsultacji z mieszkańcami regionu, na których Equinor i Polenergia będą prezentowały projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Przedstawiciele spółek przybliżyli szczegółowe informacje na temat planowanego projektu, harmonogramu inwestycji, a także przebiegu trasy lądowej infrastruktury przyłączeniowej, która jest integralną częścią morskiej farmy wiatrowej. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia wzbudziła duże zainteresowanie zaproszonych uczestników. Zadawali oni szczegółowe pytania i zgłaszali uwagi, na które uzyskali kompleksowe odpowiedzi.
Morska farma wiatrowa Bałtyk 1, o docelowej mocy do 1560 MW, to najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Jest jednym z trzech projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Razem z projektami Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW, wyprodukuje odnawialną energię dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych.
Farma Bałtyk 1 będzie znajdowała się ok. 80 km od linii brzegowej, na wysokości Łeby. Energia elektryczna popłynie z niej kablami na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości ok. 18 km będzie przebiegał pod ziemią przez gminy Ustka i Redzikowo tak, by nie ingerować w walory turystyczne i krajobrazowe tych terenów.
Część lądowa projektu zlokalizowana będzie w granicach korytarza przebiegającego przez gminę wiejską Ustka (obręby: Lędowo, Duninowo, Duninowo PGR i Starkowo) oraz gminę Redzikowo (obręby: Bruskowo Leśnictwo, Swołowo, Gać, Krzemienica). Elementem infrastruktury przyłączeniowej będzie również lądowa stacja elektroenergetyczna (LSE), na południe od wsi Gać, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji PSE S.A. Krzemienica.
Morska farma wiatrowa Bałtyk 1 posiada już wymagane umowy i pozwolenia lokalizacyjne. Inwestorzy czekają obecnie na decyzje środowiskowe Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dla farmy oraz dla infrastruktury przyłączeniowej.
Złożenie wniosków do RDOŚ w Gdańsku poprzedziły trwające ponad rok badania środowiska morskiego i lądowego. W ramach inwentaryzacji przyrodniczej badaniami zostały objęte chronione i cenne elementy środowiska, m.in. siedliska przyrodnicze, zbiorowiska roślinne, ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki lądowe i wodne.
Equinor i Polenergia planują kolejne spotkania z mieszkańcami regionu na temat projektu Bałtyk 1.