Equinor i Polenergia świętowały Międzynarodowy Dzień Wiatru razem z mieszkańcami Redzikowa
Dziesiątki osób odwiedziły stoisko Equinor i Polenergii podczas Dnia Mieszkańca Redzikowa, połączonego z obchodami Międzynarodowego Dnia Wiatru. Była to doskonała okazja, aby zaprezentować społeczności lokalnej projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, korzyści płynące z rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także odpowiedzieć na pytania i wątpliwości mieszkańców, związane z bałtyckimi inwestycjami.
Equinor i Polenergia, które wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 3 000 MW, przygotowały na ten dzień liczne atrakcje. Miały one przybliżyć wiedzę na temat morskiej energetyki wiatrowej. Dużą dawkę informacji dostarczyły m.in. koło fortuny i konkursy z nagrodami, a najmłodszym - kolorowanki czy składanie modeli wiatraków.
Udział w święcie był także kolejną okazją do spotkania z mieszkańcamiw ramach prowadzonego przez Equinor i Polenergia dialogu społecznego. Cykliczne konsultacje umożliwiają aktualizowanie wiedzy lokalnej społeczności i administracji na temat realizacji projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk. wraz z infrastrukturą, służącą do wyprowadzenia mocy. Przedstawiciele inwestorów udzielali informacji o projektach w zakresie aktualnie prowadzonych prac, harmonogramów inwestycji i szczegółów dotyczących lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Przybliżyli zagadnienia dotyczące odnawialnych źródłach energii oraz rozmawiali o możliwościach i korzyściach płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, w tym także o edukacji i ścieżkach kariery w branży offshore wind.
– Udział w tym ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu jest wyrazem naszego zaangażowania w życie Gminy, na terenie której przebiegać będzie infrastruktura przesyłowa z naszych farm wiatrowych na Bałtyku. Tym razem okazją do spotkania i wsłuchania się w głosy mieszkańców było doroczne święto Mieszkańca Gminy Redzikowo, które przypadło w Międzynarodowy Dzień Wiatru, ale tych okazji mamy więcej i z żadnej nie rezygnujemy. Święto wiatru ustanowione w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Światową Radę Energetyki Wiatrowej, jest doskonałą okazją, aby promować i przekazywać wiedzę na temat energii pozyskiwanej z wiatru i korzyściach z energii odnawialnej – podkreślają przedstawiciele inwestorów.
Realizowane przez Equinor i Polenergię inwestycje są istotną częścią zielonej transformacji polskiej energetyki, która zakłada budowę 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych do 2040 roku. Wśród nich znajdują się trzy farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy do 3 000 MW. Wyprodukowana przez nie odnawialna energia zasili ponad cztery miliony polskich gospodarstw domowych.
Dwa najbardziej zaawansowane projekty: Bałtyk 2 i Bałtyk 3 - każdy o mocy 720 MW - będą zlokalizowane na wysokości Łeby, w odległości około 37 i 22 km od brzegu. Uruchomienie farm planowane jest na 2027r. Trzecia farma wiatrowa - Bałtyk 1 - o mocy 1560 MW, która ma powstać w drugiej fazie rozwoju polskiego offshore wind, będzie znajdować się ok. 81 km od linii brzegowej, również na wysokości Łeby. Energia z morskich farm popłynie kablami na ląd do punktów przyłączenia na terenie stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Wierzbięcinie i Krzemienicy w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury będzie przebiegać pod ziemią przez gminy Ustka i Redzikowo tak, aby zachować walory turystyczne i krajobrazowe tych terenów.