Kable wewnętrzne

Sprawdź listę interesujących Cię komponentów i usług. Skontaktuj się z odpowiednim dostawcą Tier 1, aby dowiedzieć się więcej i sprawdzić możliwości współpracy w danym obszarze dostaw.

Engineering, Procurement, Construction and Installation

Dostawca Tier 1

Seaway7

Projekt

Bałtyk 2 i 3

Projektowanie układu kabli wewnętrznych (inter array), dla morskich farm wiatrowych jest kluczowym elementem w celu zapewnienia efektywnej i bezpiecznej transmisji energii. Proces ten uwzględnia topologię siatki i parametry kabli, które są optymalizowane na podstawie informacjo o turbinach, wydajności, parametrach wietrzności oraz konfiguracji kabla eksportowego. Celem projektowania jest zminimalizowanie strat w przesyle, inwestycji i kosztów eksploatacji przez cały okres życia farmy. Przy projektowaniu układu kabli wewnętrznych uwzględniane są również specyfikacje generatora turbiny wiatrowej, wymogi dotyczące układania kabli i ich parametry niezawodności. Oceniany jest również wpływ lokalizacji podstacji morskich na siatkę kabli wewnętrznych.

Liczba turbin włączonych do jednej grupy kabli wewnętrznych jest zależna od ich mocy i jest określana na etapie szczegółowego projektowania. Plan rozmieszczenia kabli wewnętrznych jest uzależniony od ostatecznej lokalizacji każdej z turbin wiatrowych jak i od ilości grup. Możliwe jest wykorzystanie jednej z dwóch technologii, czyli kabla z rdzeniem miedzianym lub kabla z rdzeniem aluminiowym. Decyzja o wyborze technologii jest podejmowana po przeprowadzeniu szeregu analiz technicznych i szczegółowym projektowaniu.

Efektywne działanie morskiej farmy wiatrowej jest w sposób zasadniczy uzależnione od jakości połączeń wielu turbin wiatrowych za pomocą kabli wewnętrznych, nazywanych "array cables". Kable te tworzą pętle lub indywidualne ciągi, łącząc wszystkie turbiny z morską podstacją transformatorową. Na każdą turbinę przypada nawet do 1,5 km kabla, w zależności od wielkości i rozmieszczenia turbin. Wraz z wdrażaniem większych turbin o mocy powyżej 10 MW, obserwuje się wzrost rozmiarów przewodników, jak i napięcia. Kable wewnętrzne są zwykle dostarczane z akcesoriami. Możliwe jest wykorzystanie jednej z dwóch technologii, czyli kabla z rdzeniem miedzianym lub kabla z rdzeniem aluminiowym. Decyzja o wyborze technologii jest podejmowana po przeprowadzeniu szeregu analiz technicznych i szczegółowym projektowaniu.

Dostawa i instalacja 66 KV AC morskich kabli wewnętrznych wraz z akcesoriami i wyposażeniem o łącznej zdolności przesyłowej 1440 MW (2x720MW). System morskich kabli wewnętrznych łączy fundamenty WTG połączonych w ~20 wiązek do morskiej podstacji transformatorowej (ok. 180 km łącznej długości morskich kabli wewnętrznych). Każda wiązka będzie łączyć 5-6 WTG. System morskich kabli wewnętrznych powinien zawierać światłowód oraz być wyposażony w system monitoringu kabli.

Zakres prac EPCI dla morskich kabli wewnętrznych obejmuje następujące główne działania: 

  • Koncepcja wstępna
  • Projektowanie techniczne i dokumentacja
  • Koordynacja interfejsów
  • Zamówienia, produkcja i testowanie
  • Załadunek, transport
  • Składowanie i konserwacja
  • Produkcja, instalacja i ochrona kabli, w tym wciąganie, kończenie i łączenie kabli na terenie morskiej stacji transformatorowej i w każdej WTG
  • Zakończenie mechaniczne
  • Dokumentacja końcowa
  • Czynności związane z zamknięciem kontraktu wymagane do wydania świadectwa ukończenia
Kontakt z dostawcą

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.