Żegluga i rybołówstwo
Sprawdź, jakie szanse niesie budowa morskich farm wiatrowych oraz jakie zasady żeglugi i rybołówstwa obowiązują w ich pobliżu. Jako pierwsi w Polsce, już od wczesnego etapu naszych inwestycji, zaangażowaliśmy się w dialog ze środowiskami rybackimi, spotykając się z ich przedstawicielami w Darłowie, Łebie oraz Ustce. Działalność rybacka w pobliżu naszych farm wiatrowych jest możliwa, chociaż te obszary mają niewielkie znaczenie dla polskiego rybołówstwa.
Żegluga na obszarze morskich farm wiatrowych
Na Bałtyku powstaną około 100-metrowe strefy bezpieczeństwa wokół farm, a przepływanie pomiędzy nimi umożliwią 1,5-3-kilometrowe korytarze. Tymczasowe ograniczenia w żegludze i rybołówstwie mogą pojawić się na etapie budowy.
Kable wewnętrzne i eksportowe
Kable przesyłające energię elektryczną będą ułożone w sposób gwarantujący bezpieczeństwo jednostek pływających. W pobliżu farm wiatrowych może być jedynie ustanowiony zakaz stosowania takich narzędzi połowowych, które naruszają dno.
Rozwój podwodnych ekosystemów
Podwodne konstrukcje mogą przyczyniać się do rozwoju lokalnej bioróżnorodności. Fundamenty morskich wiatraków stają się sztuczną rafą. Rozwijają się na niej podwodne ekosystemy, dzięki którym rośnie populacja ryb.
Stawiamy na otwarty dialog
Morskie farmy wiatrowe to nowe szanse dla turystyki nadmorskiej
Atrakcje turystyczne na farmach morskich w Europie
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Dobra komunikacja to podstawa. Realizujemy warsztaty i organizujemy spotkania. Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniami z organizacjami, które mają wpływ na ochronę terytorialną i bezpieczeństwo na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
Współpracujemy z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ratownictwo na morzu. Prowadzimy symulacje sytuacji awaryjnych z udziałem jednostek administracji publicznej, przedstawicielami wojska i służb ratowniczych.