Inni użytkownicy morza

Żegluga i rybołówstwo

Sprawdź, jakie szanse niesie budowa morskich farm wiatrowych oraz jakie zasady żeglugi i rybołówstwa obowiązują w ich pobliżu. Jako pierwsi w Polsce, już od wczesnego etapu naszych inwestycji, zaangażowaliśmy się w dialog ze środowiskami rybackimi, spotykając się z ich przedstawicielami w Darłowie, Łebie oraz Ustce. Działalność rybacka w pobliżu naszych farm wiatrowych jest możliwa, chociaż te obszary mają niewielkie znaczenie dla polskiego rybołówstwa.

Żegluga na obszarze morskich farm wiatrowych

Na Bałtyku powstaną około 100-metrowe strefy bezpieczeństwa wokół farm, a przepływanie pomiędzy nimi umożliwią 1,5-3-kilometrowe korytarze. Tymczasowe ograniczenia w żegludze i rybołówstwie mogą pojawić się na etapie budowy.

Kable wewnętrzne i eksportowe

Kable przesyłające energię elektryczną będą ułożone w sposób gwarantujący bezpieczeństwo jednostek pływających. W pobliżu farm wiatrowych może być jedynie ustanowiony zakaz stosowania takich narzędzi połowowych, które naruszają dno.

Rozwój podwodnych ekosystemów

Podwodne konstrukcje mogą przyczyniać się do rozwoju lokalnej bioróżnorodności. Fundamenty morskich wiatraków stają się sztuczną rafą. Rozwijają się na niej podwodne ekosystemy, dzięki którym rośnie populacja ryb.

Stawiamy na otwarty dialog

Prowadzimy otwarty dialog

Potencjał Morza Bałtyckiego to nasza wspólna odpowiedzialność. Transparentnie dzielimy się informacjami i prowadzimy otwarty dialog z interesariuszami i administracją w ramach naszego Programu Flagowego ”Centrum Promocji i Informacji”. Prezentujemy wpływ morskich farm wiatrowych na środowisko i wyniki prowadzonych badań (m.in. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji). Rozmawiamy, by poznać wątpliwości i oczekiwania oraz wypracować wspólne rozwiązania.

Raport o oddziaływaniu na środowisko

Współpraca sektorowa

Jesteśmy sygnatariuszami porozumienia Sector Deal, czyli Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Aktywnie uczestniczymy w pracach, które mają eliminować bariery, a także tworzyć mechanizmy i rozwiązania wspierające rozwój tego sektora w Polsce. Bierzemy udział w pracach grupy roboczej ”Współpraca interesariuszy” dbającej o synergie morskich farm wiatrowych z innymi formami wykorzystania przestrzeni morskiej.

Porozumienie sektorowe

Morskie farmy wiatrowe to nowe szanse dla turystyki nadmorskiej

Nowi mieszkańcy i pracownicy icon

Nowi mieszkańcy i pracownicy

Inwestycja przyciągnie do Łeby i okolic nowych pracowników i mieszkańców, co zwiększy zapotrzebowanie na towary i usługi także poza sezonem.

Z szacunkiem dla otoczenia icon

Z szacunkiem dla otoczenia

Nasze farmy wiatrowe zlokalizowane w odległości od 22 do 81 kilometrów od brzegu, będą miały bardzo mały wpływ na przybrzeżny krajobraz oraz florę i faunę.

Szansa na nową gałąź turystyki nadmorskiej icon

Szansa na nową gałąź turystyki nadmorskiej

Morskie inwestycje mogą być kolejnym powodem przyjazdu turystów nad Bałtyk. W wielu krajach rejsy wycieczkowe na farmy wiatrowe stają się atrakcją turystyczną.

Prace prowadzone w jak najmniej uciążliwy sposób icon

Prace prowadzone w jak najmniej uciążliwy sposób

Na etapie budowy może wystąpić zwiększony ruch jednostek pływających, a w trakcie układania kabla przesyłowego z ruchu czasowo mogą być wyłączane niektóre obszary. Będziemy jednak prowadzili prace tak, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i turystów.

Atrakcje turystyczne na farmach morskich w Europie

Połowy

ico Wielka Brytania, Morze Północne

Rejsy wędkarskie w pobliżu turbin na farmie Lynn and Inner Dowsing.

Rejsy

ico Belgia, Morze Północne

Wycieczki turystyczne łodzią na farmę Rampion.

Wspinaczki

ico Dania, Morze Bałtyckie

Możliwość wejścia na gondolę turbiny na farmie Middelgrunden.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dobra komunikacja to podstawa. Realizujemy warsztaty i organizujemy spotkania. Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniami z organizacjami, które mają wpływ na ochronę terytorialną i bezpieczeństwo na polskich wodach Morza Bałtyckiego.

Współpracujemy z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ratownictwo na morzu. Prowadzimy symulacje sytuacji awaryjnych z udziałem jednostek administracji publicznej, przedstawicielami wojska i służb ratowniczych.

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.