Equinor i Polenergia na EDU OFFSHORE WIND w Gdańsku   

Kolejna edycja Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND już za nami. Przez dwa dni nasze stoisko w gdańskim Amber Expo odwiedziły tysiące młodych ludzi, których zachęcaliśmy do budowania swojej kariery zawodowej w nowej branży morskiej energetyki wiatrowej.

EDU OFFSHORE WIND to największe w kraju wydarzenie edukacyjne, które przybliża rynek pracy w branży zielonej energetyki. W tym roku zgromadziło około 100. wystawców z innowacyjnych sektorów morskiej energetyki wiatrowej i wodorowej oraz ponad 8000 uczniów szkół średnich, studentów, absolwentów i osób poszukujących możliwości zmiany zawodu.

Zainteresowani mogli spotkać się z firmami i instytucjami związanymi z branżą offshore wind i nawiązać kontakt z przyszłymi pracodawcami, m.in. z przedstawicielami naszych firm - Equinor i Polenergia. Wspólnie realizujemy trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk o łącznej mocy 3 GW i już teraz poszukujemy specjalistów do ich obsługi i serwisowania.  Nasze inwestycje wygenerują około 10 tysięcy miejsc pracy przez cały 30-letni okres działania farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.  

Podczas dwóch dni tego - wyjątkowego w skali kraju wydarzenia edukacyjnego - młodzi ludzie mogli porozmawiać z nami na temat naszych inwestycji, a także przekonać się, jakie możliwości rozwoju daje rosnąca w szybkim tempie branża offshore, która już wkrótce będzie potrzebowała tysięcy wykwalifikowanych pracowników.  Nasze firmy będą poszukiwać m.in. ekspertów do bazy serwisowej w Łebie do obsługi morskich farm wiatrowych. Zatrudnienie znajdzie tam nawet 100 osób, zarówno pracownicy biurowi, jak i specjaliści wypływający w morze. Odwiedzający nasze stoisko mogli pogłębić swoją wiedzę na temat oczekiwań rynku pracy, procesu rekrutacji, pożądanych kompetencji, a także wziąć udział w konkursie wiedzy i wygrać eko gadżety.  

Tegoroczna edycja Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND przebiegała pod hasłem „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki”.

Z roku na rok widać, że zarażonych tą pasją przybywa. Z optymizmem obserwujemy entuzjazm młodych ludzi, którzy coraz więcej wiedzą o naszej branży i coraz częściej postrzegają ją jako atrakcyjne, stabilne i perspektywiczne miejsce pracy. Chcą wraz z nami kształtować nową, zieloną energetykę, lepszą przyszłość świata i uczestniczyć w jego zrównoważonym rozwoju. Druga edycja Targów Kariery dowodzi, że zaangażowanie organizatorów i edukacyjne działania całego sektora offshore wind w celu przyciągnięcia i wykształcenia przyszłych kadr mają sens i są niezbędne dla rozwoju tego sektora – podkreśla Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Budowanie eko świadomości społecznej i zainteresowania sektorem offshore wind wśród młodych ludzi to jedno z głównych celów projektów edukacyjnych podejmowanych przez nasze firmy. Od kilku lat angażujemy się w działania podnoszenia kwalifikacji zawodowych niezbędnych do budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. W ramach autorskiego Programu Flagowego Akademia Kompetencji Morskich podejmujemy wiele aktywności, których wspólnym mianownikiem jest budowanie nowych kompetencji, kluczowych dla rozwoju branży offshore wind w Polsce, oraz upowszechnianie wiedzy o szansach, jakie daje rozwój morskiej energetyki wiatrowej.  

Nasze inicjatywy kierujemy do młodych ludzi na wszystkich szczeblach edukacji: od uczniów szkół podstawowych, którym w przystępny sposób wyjaśniamy, czym jest zielona energia oraz w jaki sposób może zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym, po studentów uczelni kształcących przyszłych pracowników sektora offshore wind, którym przekazujemy specjalistyczną wiedzę. Pokazujemy im możliwości w zakresie nowych zawodów i nowych technologii oraz ścieżki kariery zawodowej, które otwierają się przed nimi wraz z transformacją energetyczną Polski – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia. 

Nazwa autora

EDU OFFSHORE WIND – zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, Rumia Invest Park, Co-Made oraz Fundację Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej – odbyły się pod patronatami Ministra Edukacji, Ministra Nauki, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Ministra Rozwoju i Technologii. Partnerami głównymi są Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk. Targi EDU OFFSHORE WIND są inicjatywą Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku i Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.

07 mar 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.