Equinor i Polenergia otwierają pierwszą w Polsce wystawę o morskiej energetyce wiatrowej

„Bałtyk. Morze zielonej energii” to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja powstała w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Za realizacją nowej atrakcji turystycznej zlokalizowanej w ścisłym centrum Starego Miasta stoją Equinor i Polenergia – firmy energetyczne, które wspólnie rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” pokazuje proces powstawania wiatru, historię jego wykorzystania i ogromny potencjał Morza Bałtyckiego, który służy rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Narratorką najważniejszej części ekspozycji została Krystyna Czubówna. Serce wystawy to interaktywna makieta, która przybliża kolejne etapy budowy farm wiatrowych na morzu.

Morskie farmy wiatrowe zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki. Ich szybki rozwój będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej. Ogromnie się cieszę, że dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku możemy przybliżyć ten temat szerokiej publiczności. Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” jest nie tylko opowieścią o projektach wiatrowych, które realizujemy na Morzu Bałtyckim, ale także historią polskiej transformacji energetycznej, w której główne role odgrywać będą niedługo wiatr, woda i najnowsze technologie – mówi Iwona Sierżęga, Członkini Zarządu Polenergia S.A.

Źródło: Equinor / Polenergia

Podczas zwiedzania wystawy zobaczyć można m.in. zdjęcia i filmy pokazujące rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Ekspozycja prezentuje też szereg unikalnych eksponatów, przekazanych organizatorom przez kluczowych dostawców komponentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk. To m.in. fragmenty kabli morskich, modele statków czy wentylator stacji transformatorowej.

Projekty Bałtyk, realizowane przez Equinor i Polenergię, zasilą zieloną energią ponad 4 miliony polskich gospodarstw domowych. Najbardziej zaawansowane projekty, Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, są na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę. Jeszcze w tym roku planowane jest podjęcie prac przygotowawczych w części lądowej oraz rozpoczęcie budowy bazy serwisowej w Łebie.

Equinor posiada bogate doświadczenie w rozwijaniu projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie. W Polsce offshore to nowy sektor, który ma strategiczne znaczenie dla postępu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Chcemy przybliżyć odwiedzającym wystawę tę szybko rozwijającą się branżę energetyki. Z tej potrzeby i chęci powstała wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii”, która dostarczy wiedzy na temat wykorzystania zasobów naturalnych do wytworzenia energii z morskich farm wiatrowych. Jestem przekonany, że wystawa zainspiruje odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku do dalszego rozwoju tej nowej i fascynującej dziedziny energetyki – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

Źródło: Equinor / Polenergia

Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku to kolejny element działań informacyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez Equinor i Polenergię. Spółki organizują cykliczne spotkania z mieszkańcami i aktywnie angażują się w życie lokalnych społeczności.

Podobną rolę w przestrzeni muzeum będzie pełnić specjalna strefa edukacyjna, w której będą odbywały się warsztaty i prelekcje prowadzone przez edukatorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz przedstawicieli spółek Equinor i Polenergia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej ekspozycji. Wierzymy, że będzie ona niezwykle interesująca dla zwiedzających. Wśród treści merytorycznych, znajdują się liczne ciekawostki i elementy interaktywne dostosowane do każdej grupy wiekowej. W zamykającej części wystawy dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy quiz podsumowujący zdobytą wiedzę oraz możliwość wykonania pracy plastycznej, którą można pozostawić na pamiątkę w zbiorach muzeum – mówi Marcin Westphal, Zastępca Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Źródło: Equinor / Polenergia

Wystawa zlokalizowana jest na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przy ul. Tokarskiej 21/25. Jej zwiedzanie dostępne jest w godzinach otwarcia muzeum. Za projekt i wykonanie wystawy odpowiada firma Projekt 007.

Z ogromną przyjemnością nasza firma zaangażowała się w to przedsięwzięcie. Pomimo tego, że temat wydaje się trudny, staraliśmy się zaaranżować przestrzeń i przekazać informacje techniczne w taki sposób, aby były one dostępne dla każdej grupy odbiorców. Nasi eksperci czuli się niezwykle zainspirowani tematem morskich farm wiatrowych. Będziemy śledzić dalszy rozwój projektów Bałtyk i trzymać kciuki za powodzenie tych inwestycji – podkreśla Dorota Zalewska, kierowniczka budowy, współwłaścicielka firmy Projekt 007.

default

Źródło: Equinor / Polenergia

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” to kolejne miejsce na Pomorzu opisujące budowę morskich farm wiatrowych. W zeszłym roku Equinor i Polenergia otworzyły w Łebie pierwsze w Polsce stacjonarne centrum informacji o morskich farmach wiatrowych. To miejsce, w którym można uzyskać kompleksową wiedzę o inwestycjach realizowanych ramię w ramię przez specjalistów i specjalistki z Polski i Norwegii.

20 cze 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.