Equinor i Polenergia świętować będą Międzynarodowy Dzień Wiatru wraz z mieszkańcami Redzikowa

Jeden obrót wirnika morskiej turbiny wiatrowej wytwarza energię, która wystarczy gospodarstwu domowemu na cztery dni – tego m.in. będzie można dowiedzieć się 15 czerwca podczas Dnia Mieszkańca Redzikowa, połączonego z obchodami Międzynarodowego Dnia Wiatru. Equinor i Polenergia  w trakcie tej imprezy dzielić się będą z uczestnikami informacjami na temat realizowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk. Zapraszamy na nasze stoisko na teren Parku Wodnego w Redzikowie.  

Udział w tym ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu jest wyrazem naszego zaangażowania w życie Gminy, ale także formą dialogu z jej mieszkańcami. Zapraszamy dorosłych, jak również dzieci i młodzież. Na naszym stoisku każdy znajdzie atrakcje, które przybliżą wiedzę na temat morskiej energetyki wiatrowej. Będzie więc koło fortuny, konkursy, kolorowanki  czy składanie modeli wiatraków. W formie zabawy chcemy przybliżyć informacje o odnawialnych źródłach energii oraz o możliwościach i korzyściach płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Nasz udział w tym święcie traktujemy także jako kolejną okazję do spotkania z mieszkańcami - organizujemy je regularnie, aby ułatwić lokalnej społeczności i administracji dostęp do aktualnych informacji na temat realizacji projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk wraz z infrastrukturą służącą do wyprowadzenia mocy. Tym razem okazją do wsłuchiwania się w głosy lokalnej społeczności będzie doroczne święto Mieszkańca Gminy Redzikowo, które przypada akurat w Międzynarodowy Dzień Wiatru. Został on ustanowiony w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Światową Radę Energetyki Wiatrowej, aby promować i przekazywać wiedzę na temat energii pozyskiwanej z wiatru i korzyściach z energii odnawialnej.

15 czerwca nasi przedstawiciele na miejscu będą udzielali informacji o projektach w zakresie aktualnie prowadzonych prac, harmonogramów inwestycji i szczegółach dotyczących lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Odpowiemy także na pytania oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości związane z inwestycjami.

Realizowane przez nas inwestycje są istotną częścią zielonej transformacji polskiej energetyki, która zakłada budowę 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych do 2040 roku. Wśród nich znajdują się nasze trzy farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy do 3 000 MW. Wyprodukowana przez nie odnawialna energia zasili ponad cztery miliony polskich gospodarstw domowych.    

Dwa najbardziej zaawansowane projekty: Bałtyk 2 i Bałtyk 3 - każdy o mocy 720 MW - będą zlokalizowane na wysokości Łeby w odległości około 37 i 22 km od brzegu. Uruchomienie farm planowane jest na 2027 r. Trzecia farma wiatrowa Bałtyk 1 o mocy 1560 MW, która ma powstać w drugiej fazie rozwoju polskiego offshore wind, będzie znajdować się ok. 81 km od linii brzegowej, również na wysokości Łeby. Energia z morskich farm morskich popłynie kablami na ląd do punktów przyłączenia na terenie stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Wierzbięcinie i Krzemienicy w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury będzie przebiegać pod ziemią przez gminy Ustka i Redzikowo tak, aby zachować walory turystyczne i krajobrazowe tych terenów.  

10 cze 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.