
Equinor i Polenergia wspierają bioróżnorodność jezior w Słowińskim Parku Narodowym
Słowiński Park Narodowy we współpracy z Equinor i Polenergią zrealizował program zarybiania jezior Łebsko i Gardno. W ramach akcji do zbiorników wpuszczono 260 tys. młodych osobników sandacza, które wzmocnią równowagę ekosystemów wodnych. To kolejny przykład zaangażowania firm na rzecz ochrony bioróżnorodności.
Dzięki współpracy Equinor i Polenergii ze Słowińskim Parkiem Narodowym wzmocniono populację sandacza w dwóch pomorskich jeziorach. Do zbiorników wprowadzono łącznie 260 tys. młodych ryb: 200 tys. do jeziora Łebsko i 60 tys. do jeziora Gardno. Cały proces nadzorowali pracownicy Zespołu Ochrony Ekosystemów Wodnych.
– Nasza współpraca ma realne znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej i jakości wód jeziornych. Zwiększanie populacji sandaczy poprawia równowagę międzygatunkową i wspiera strukturę troficzną zbiorników, co przekłada się na lepszą jakość i czystość wody. To działania, które sprzyjają całemu ekosystemowi, w tym cennym gatunkom ryb, takim jak endemiczna sieja łebsko, występująca wyłącznie w jeziorze Łebsko – mówi Leszek Schiefelbein, konserwator obrębu ochronnego ze Słowińskiego Parku Narodowego.
Współpraca Equinor i Polenergii ze Słowińskim Parkiem Narodowym to kolejna inicjatywa, która potwierdza zaangażowanie firm na rzecz zrównoważonego rozwoju.
– Z pełnym przekonaniem zaangażowaliśmy się we wsparcie programu bioróżnorodności jezior Gardno i Łebsko, realizowanego wspólnie ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Jest to dla nas wyraz troski o integralność ekosystemów i odpowiedzialności za nasze sąsiedztwo. Stawiamy nie tylko na doraźne gesty, lecz długofalowe i przemyślane przedsięwzięcia, które wspierają równowagę przyrodniczą regionów, w których jesteśmy obecni – mówi Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager w Equinor Polska.
Equinor i Polenergia od lat działają na rzecz ochrony środowiska, traktując zrównoważony rozwój jako integralny element działalności.
– Realizując projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, od początku zwracamy szczególną uwagę na poszanowanie natury i podejmujemy działania na rzecz zachowania walorów środowiskowych regionu. Akcja zarybiania jezior położnych w sąsiedztwie Łeby i Ustki bardzo dobrze wpisuje się w naszą strategię wspierania bioróżnorodności i dbałości o lokalne ekosystemy – podkreśla Marta Porzuczek, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w Polenergii.
Projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, 2 i 3 realizowane są z dbałością o ekosystemy na morzu i lądzie. Przygotowując się do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych, Equinor i Polenergia prowadziły liczne badania poprzedzające realizację inwestycji, w tym m.in. badania środowiskowe, geologiczne i geotechniczne. Następnie zaplanowały rozwiązania, które mają na celu ograniczenie oddziaływania morskich farm wiatrowych na ptaki, ssaki i ryby występujące w regionie Morza Bałtyckiego, np. poprzez tworzenie korytarzy migracyjnych dla ptaków czy stosowanie kurtyn bąbelkowych redukujących hałas i wibracje podczas budowy. Współpraca ze Słowińskim Parkiem Narodowym to przykład partnerskiego podejścia do ochrony przyrody i potwierdzenie, że nowoczesna energetyka może i powinna iść w parze z troską o ekosystemy, w sąsiedztwie których powstają inwestycje.
Podobne wpisy

Pierwszy Dzień Dostawcy dla rozwijanej w II fazie offshore farmy Bałtyk 1 już we wrześniu!

Ruszyła budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Jeden z największych projektów energetycznych w historii Polski wszedł w fazę realizacji
