Equinor i Polenergia wybrały Hitachi Energy do dostarczenia infrastruktury systemów...

Polenergia i Equinor wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

Inwestycje MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, to dwie z największych i najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych powstających w Polsce. Projekty zlokalizowane będą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, około 27 i 40 km od portu Łeba, gdzie znajdować się będzie baza operacyjno-serwisowa inwestycji. Ich łączna moc wyniesie 1440 MW, co pozwoli pokryć roczne zapotrzebowanie na czystą energię elektryczną ponad 2 mln gospodarstw domowych. W ramach przyznanych kontraktów, Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za projekt instalacji elektrycznej obu farm – od turbin wiatrowych do punktu przyłączenia z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w stacji Słupsk-Wierzbięcino.

Serce systemu przesyłu i transformacji energii

„Zamawiamy „serce” systemu przesyłu i transformacji energii z morskich farm wiatrowych. To jedne z najważniejszych kontraktów naszych bałtyckich projektów. Podejmujemy współpracę z wiodącą firmą energetyczną na świecie, której technologia HVAC jest kluczowa dla efektywnej transmisji energii z morza na ląd. Budujemy wokół projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III silny światowy zespół, który zwiększy ich konkurencyjność i będzie wspierał zrównoważoną energetyczną przyszłość nas wszystkich. Liczymy też na wspólne inicjatywy, które pozwolą osiągnąć nasze ambitne cele w zakresie local content” - mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Grupy Polenergia.

To kamień milowy dla naszych morskich projektów wiatrowych, które będą dostarczać energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej

Każda umowa obejmuje również analizy systemowe oraz uwzględnia integrację wszystkich urządzeń od współpracujących wykonawców. Pozwoli to na zaprojektowanie kompletnych farm wiatrowych z bezpiecznym, optymalnym kosztowo i stabilnym systemem przesyłowym, zgodnym z wymogami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Ponadto Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za dostawę kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej, a także za dostawę pod klucz stacji lądowej. Kontrakty obejmują również prace montażowe i przyłączeniowe.

„To kolejny kamień milowy dla naszych morskich projektów wiatrowych, które będą dostarczać energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Bardzo cieszymy się na współpracę z Hitachi Energy oraz z ich lokalnymi podwykonawcami w celu wprowadzenia tego konkurencyjnego źródła energii odnawialnej do Polski” - mówi Michał Kołodziejczyk, country manager Equinor w Polsce.

Strategiczna współpraca z Hitachi Energy

Hitachi Energy działa na polskim rynku od 97 lat i zatrudnia około 2,5 tysiąca osób. Posiada biura oraz centra technologiczne, badawcze i inżynieryjne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku, a także fabryki w Łodzi i Przasnyszu. Podpisane kontrakty szacują, że od 25 proc. do 35 proc. całkowitej ich wartości – w tym zamówienia sprzętu od dostawców zewnętrznych, powinno zostać zainwestowane lokalnie.

„Kilka tygodni temu jako Equinor podpisaliśmy z Hitachi umowę o strategicznej współpracy w związku z przyszłymi projektami. Kontrakt na dostawę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III jest pierwszym od tamtego czasu i bardzo cieszymy się, że możemy przystąpić do realizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia. Razem z Hitachi Energy chcemy rozwijać lokalny łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych w Polsce” - mówi Mette H. Ottøy, dyrektor ds. zakupów w Equinor.

Razem chcemy rozwijać lokalny łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych w Polsce

W maju 2021 roku projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Łączna moc obu projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to 1440 MW i stanowi znaczną część pierwszej fazy programu rozwoju polskiej branży morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 5900 MW. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla obu projektów uzależniona jest od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowana jest na 2024 rok, a pierwsza energia ma być dostarczona do sieci w 2027 roku.

30 gru 2022

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.