Morska energetyka wiatrowa na Święcie Łeby

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.


Equinor i Polenergia wspólnie realizują inwestycje na Morzu Bałtyckim i w niedalekiej przyszłości rozpoczną budowę projektów farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1440 MW. Łeba staje się centrum morskiej energetyki wiatrowej i operacji Equinor i Polenergii na Morzu Bałtyckim. W 2025 roku zostaną tu uruchomione baza i port serwisowy, które będą obsługiwały blisko 100 turbin wiatrowych.

665 lat to długa historia i piękna tradycja, ale patrzymy też w przyszłość, a dla Łeby jest to m.in. morska energetyka wiatrowa. Dzięki realizowanym przez Equinor i Polenergię projektom MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, Łeba stanie się centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, miasto uzyska kolejny impuls rozwojowy, powstaną nowe miejsca pracy – nie tylko w Łebie, ale też w całym regionie” – mówi Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Łeby.


Podczas Dni Łeby mieszkańcy oraz turyści licznie odwiedzali stoisko Equinor i Polenergii gdzie mogli zadawać pytania na temat odnawialnej energetyki wiatrowej i morskich farm MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Dla wielu osób zaskoczeniem było jak efektywne są morskie turbiny wiatrowe. Zaledwie jeden obrót wirnika wystarczy by wyprodukować czystą energię elektryczną zaspokajającą potrzeby jednego gospodarstwa domowego przez 4 dni.
Odwiedzający stoisko mogli również sami się przekonać, jak działają odnawialne źródła energii przygotowując pyszny koktajl w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.


Z radością przyjęliśmy zaproszenie władz lokalnych na obchody święta Łeby. Chcemy, aby obecność Equinor w Polsce przyczyniła się do sprawnej transformacji energetycznej. Baza serwisowa dla farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III w Łebie, to długoterminowa inwestycja, która przez najbliższe dekady będzie sercem naszych operacji na Bałtyku. Pragniemy zaangażować się w rozwój lokalnych społeczności, budowę lokalnego łańcucha dostaw oraz przygotowanie i kształcenie kadr dla naszych inwestycji” – stwierdza Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor Polska.


W Łebie czujemy dobrą energię, która pozwala sprawnie rozwijać nasze bałtyckie projekty. Bez dobrej współpracy z lokalnymi interesariuszami i bez współpracy z zagranicznymi partnerami – nie bylibyśmy dziś pionierem i jednym z liderów nowego rynku offshore w Polsce, który wspiera ochronę środowiska i zmienia polską gospodarkę w kierunku tej lepszej, zeroemisyjnej” - podkreśla Maciej Stryjecki, Dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych Grupy Polenergia.


Realizacja projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zapewni nie tylko odnawialne i wydajne źródło energii, będzie również intensyfikować rozwój Łeby dzięki nowym inwestycjom i nowym miejscom pracy.

01 sie 2022

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.