Przedstawiciele Polenergii i Equinora o największych szansach i wyzwaniach offshore

Budowanie społecznej świadomości, szerzenie wiedzy wśród firm mogących dołączyć do polskiego łańcucha, wpływ otoczenia legislacyjnego na ekonomikę projektów offshore, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji Offshore Wind Poland 2022 zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Swoimi doświadczeniami z uczestnikami konferencji dzielili się przedstawiciele Polenergii i Equinora, czyli dwóch firm prowadzących najbardziej obecnie zaawansowane projekty farm wiatrowych na polskim Bałtyku.

Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, w panelu otwierającym konferencję starał się odpowiedzieć na pytanie „Jak wykorzystać potencjał polskich obszarów morskich i pobudzić rozwój morskiej energetyki wiatrowe w Polce?”. Wśród spraw, na które zwrócił uwagę, znalazły się m.in.: konieczność uproszczenia procesu uzyskiwania zezwoleń, przyspieszenia zmian regulacyjnych oraz dokonania zmian legislacyjnych, które są potrzebne w celu poprawy ekonomiki projektów I fazy rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. Wskazywał także na szanse na włączenie polskich firm w łańcuchy dostaw na globalnym rynku.

Maciej Stryjecki, dyrektor ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Grupie Polenergia prowadził dyskusje na temat „Ekonomiki projektów I fazy rozwoju offshore wind w Polsce”. Podkreślał, że jednym z priorytetowych działań jest tworzenie polskiego łańcucha dostaw. Przewidywał, że sukces w realizacji pierwszej fazy projektów - w tym ich ekonomika i budowa łańcucha dostaw, zdeterminuje losy drugiej fazy projektów.

Paweł Mawduk, Offshore Wind Project Manager w Polenergii, uczestniczył w panelu „Local content – wyzwania łańcucha dostaw”. Zwracał uwagę na potrzebę edukacji firm, które mogłyby tworzyć łańcuch dostaw. Podkreślał, jak istotne jest stałe dzielenie się wiedzą o korzyściach, jakie mogą osiągnąć i o wymaganiach, jakie muszą spełnić.

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 na dwa dni - 16 i 17 listopada - zgromadziła w Warszawie firmy i podmioty z branży offshore zaangażowane w projekty morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.

18 lis 2022

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.