Razem wspieramy Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej

Grupa Polenergia wspólnie z Equinor oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały List Intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Strony deklarują chęć wzmocnienia rynku pracy niezbędnego do efektywnego rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego odbyło się 19 października 2022 roku u siedzibie Klubu Integracji Społecznej w Rumi. Porozumienie określa aktywności stron w różnych obszarach współpracy związanych z szeroko ujętą edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.

Przy rozwijaniu takich projektów jednymi z najważniejszych czynników sukcesu są ludzie oraz ich kompetencje. Współpraca, którą nawiązujemy ze spółką Rumia Invest Park, ma istotne znaczenie w budowaniu zaplecza kadrowego dla tych ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski projektów. Dlatego też chcemy wspierać kształcenie wysokiej klasy specjalistów dla powstającej w Polsce branży morskiej energetyki wiatrowej” – mówi Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Rumia Invest Park będzie jednym z kluczowych partnerów Akademii Kompetencji Morskich, jednego z pięciu projektów flagowych wspierających rozwój local content w projektach morskich farm wiatrowych. W ramach Akademii będziemy prowadzić i promować działania mające na celu rozwój kompetentnych kadr dla nowego sektora przemysłu, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Zapraszamy do współpracy z nami wszystkich chcących rozwijać podobne inicjatywy edukacyjne i szkoleniowe z całego kraju. Chcemy takie projekty wspierać merytorycznie, promocyjnie i organizacyjnie” – zapowiada Maciej Stryjecki, dyrektor ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Grupie Polenergia.


Strony porozumienia zgodne uznały, że działania rozwijające umiejętności i poszerzające kompetencje dzieci, młodzieży i dorosłych, znacznie wpłyną na pozytywne postrzeganie i zaangażowanie lokalnej społeczności w sektor morskich farm wiatrowych. Każda współpraca w ramach drugiego Programu Flagowego tj. Akademii Kompetencji Morskich jest słusznym krokiem w kierunku rozwoju potencjału kadrowego polskiego offshoru.


Energetyka w zakresie odnawialnych źródeł energii jest kluczowa, co powtarzamy od wielu lat i bardzo mocno przygotowujemy się jako samorząd do transformacji klimatyczno-energetycznej w Rumi. Chcemy, aby to nasi i okoliczni mieszkańcy mieli możliwość pozyskania wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy w branży offshore. Dlatego też współpracujemy z różnymi podmiotami i przedsiębiorcami, a podpisany List to kolejny krok w tę stronę. Z naszej strony zapewniamy pełne wsparcie i mobilizację, aby realizować wspólnie te projekty.” – deklaruje Michał Pasieczny, Burmistrz Miasta Rumi.
Aby przygotować doskonałą kadrę zawodową dla morskiej energetyki wiatrowej, warto wzbudzać zainteresowanie sektorem offshore od najmłodszych lat, przez zabawę i budowanie świadomości społecznej, a następnie przez edukację ze szczególnym uwzględnieniem szkół technicznych. Wszystkie działania edukacyjno-szkoleniowo-treningowe należy też od początku koordynować. Pomorskie Centrum Kompetencji w Rumi doskonale wpisuje się w taką rolę oraz w zapotrzebowanie Pomorza, naturalnie związanego z gospodarką morską, mając pełną akceptację i pomoc ze strony włodarzy miasta z burmistrzem Michałem Pasiecznym na czele.” – podkreśla Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park


Rumia dzięki współpracy z liderami sektora chce między innymi rozbudować program edukacyjny dla młodzieży z pomorskich szkół ponadpodstawowych, a następnie zrealizować poligon szkoleniowy na miejskich terenach inwestycyjnych oraz stworzyć koncepcję zagospodarowania obszaru przeznaczonego pod budowę siedziby Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Centrum, mimo braku siedziby, już zrealizowało m.in. warsztaty offshorowe dla uczniów klas 8 szkół podstawowych w Rumi. Współorganizatorami tych szkolnych spotkań były Grupa Polenergia i Equinor Polska.

20 paź 2022

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.