Ruszyła rejestracja na Dzień Dostawcy dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Equinor i Polenergia oraz główni dostawcy kabli wewnętrznych i eksportowych dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 poszukują partnerów do swojego łańcucha dostawców. 18 września organizują w Gdańsku spotkanie, które pomoże krajowym firmom wejść na rynek offshore wind i pozyskać kontrakty. Właśnie rusza rejestracja na wydarzenie.

Dzień Dostawcy to wydarzenie, które łączy duże globalne firmy z polskimi partnerami w zakresie konkretnego komponentu morskiej farmy wiatrowej. Tym razem spotkanie dotyczyć będzie infrastruktury do wyprowadzania mocy z morskich farm wiatrowych. Jej głównymi wykonawcami (Tier 1) będą firmy Seaway7, Jan De Nul i Hellenic Cables, które odpowiadać będą za zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla budowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1,44 GW.

Wydarzenie odbędzie się 18 września o godz. 10.00 w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER przy ul. Lęborskiej 3b. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja przy pomocy formularza, który znajduje się pod linkiem:  Registration form

Seaway7, dostawca kabli wewnętrznych, oferuje specjalistyczne usługi w zakresie instalacji infrastruktury offshore, a także świadczy usługi transportu ciężkiego dla sektora energii odnawialnej. Z kolei konsorcjum utworzone przez belgijską firmę Jan De Nul, specjalizującą się w usługach związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury morskiej oraz greckiego producenta kabli, Hellenic Cables, będzie odpowiedzialne za dostawę i instalację morskich kabli eksportowych.

Przy realizacji tych zadań inwestorom zależy na jak największym udziale polskich partnerów – dostawców komponentów i usług – w budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Dzień Dostawcy ma im ułatwić wejście na rynek offshore i włączenie się w globalny łańcuch dostaw. Na spotkaniu będą obecni przedstawiciele głównych dostawców: Seaway7, Jan De Nul i Hellenic Cables oraz inwestorów: Polenergii i Equinor.

Podczas wydarzenia omówione zostaną m.in.: harmonogram inwestycji, poszukiwane innowacje i kompetencje, standardy i wymagania dla dostawców. Przedsiębiorcy dowiedzą się jakie podmioty są poszukiwane, w jaki sposób aplikować oraz jakie warunki należy spełnić, aby dostać się do puli potencjalnych dostawców i uczestniczyć w procesie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W trakcie indywidualnych sesji tematycznych będą mogli również porozmawiać z przedstawicielami Seaway7, Jan De Nul i Hellenic Cables o konkretnych pakietach zakupowych.

Spotkanie przeznaczone jest dla firm, których produkty i usługi mieszczą się w poniższych zakresach:

  • Materiały instalacyjne

światłowody, instalacja kabli i akcesoria uziemiające dla morskiej stacji elektroenergetycznej, materace betonowe i rama montażowa, systemy ochrony kabli, materiał skalny do systemu ochrony kabli, rury typu J i kołnierze, wciąganie kabli na lądzie (wciągarka, palowanie, dźwig, monitorowanie obciążenia), lądowy system wciągania (wciągarka/ kapstan, kontenery, rusztowania, monitorowanie obciążenia, jednostki zasilające)

  • Usługi towarzyszące i serwisowe

operatorzy platform wiertniczych na lądzie i morzu, zapasowy rozładunek kabli (napinacze, rolki, dźwigi), postępowanie z odpadami i złomem kablowym, produkcja zapasowego nośnika kablowego, statek do transportu załogi, usługi agencyjne, magazynowe i transportowe, nurkowie i statek wspomagający nurkowanie, statki ochronne, usługi zakończenia i testowania (pod nadzorem Hellenic Cables)

  • Morskie kable wewnętrzne

logistyka portowa / dok przeładunkowy dla barek z kablami wewnętrznymi, holowniki, produkcja modułów dla morskiej stacji elektroenergetycznej, łodzie do transportu załogi.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk-Wierzbięcino. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk. Pierwsza energia z projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.

Projekt trzeciej największej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 – o mocy do 1560 MW – jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku. Wszystkie trzy bałtyckie inwestycje realizowane przez Equinor i Polenergię zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

Zapraszamy do rejestracji już dziś. Rejestracja potrwa do 11 września.

20 sie 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.