Startuje program badań środowiska na potrzeby MFW Bałtyk I

Equinor i Polenergia rozpoczynają kompleksowy przedinwestycyjny program badań środowiska morskiego na potrzeby oceny oddziaływania na środowisko morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I o mocy 1 560 MW. Badania obejmujące cztery następujące po sobie okresy fenologiczne potrwają co najmniej rok.


Celem programu, za którego realizację odpowiada polska spółka MEWO, jest rozpoznanie uwarunkowań środowiskowych na obszarze MFW Bałtyk I oraz strefie jej potencjalnych oddziaływań. Inwestycja znajduje na granicy polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na wysokości gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. Położona jest w odległości 81 km od portu w Łebie, na wodach o głębokości 25-35 metrów.


Start programu badań środowiska morskiego zaplanowano jeszcze w grudniu 2020 roku i potrwa co najmniej 12 miesięcy. Badania uwzględniać będą zebranie danych o wszystkich elementach morskiego ekosystemu, w tym przede wszystkim:
• jakość wód morskich oraz warunki hydrologiczne i meteorologiczne,
• warunki dna morskiego, w tym jakość osadów dennych i obecność surowców,
• podwodne tło akustyczne,
• dziedzictwo kulturowe, w tym archeologiczne,
• bentos, tj. roślinne i zwierzęce organizmy denne,
• ryby,
• ptaki morskie oraz ptaki przelatujące nad obszarem farmy w okresach migracji,
• ssaki morskie,
• nietoperze przelatujące nad obszarem farmy w okresach migracji.
Rozpoczęcie programu badań środowiskowych dla MFW Bałtyk I stanowi kamień milowy na drodze do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – jednego z kluczowych dokumentów niezbędnych do realizacji projektu.

Equinor i Polenergia wspólnie realizują trzy energetyczne projekty na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 000 MW. Jako pierwsze podmioty w Polsce dysponują już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi na budowę MFW Bałtyk III (lipiec 2016) oraz MFW Bałtyk II (kwiecień 2017) wraz z umową przyłączeniową i ważną decyzją środowiskową na budowę infrastruktury przesyłowej (marzec 2019). MFW Bałtyk I ma ważne pozwolenie na lokalizację oraz uzyskane warunki przyłączenia od operatora systemów przesyłowych.
Dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, jako jednych z najbardziej zaawansowanych w kraju, w oparciu o przeprowadzone wstępne badania geologiczne dna morskiego oraz zrealizowaną 2-letnią kampanię pomiarową wiatru przy użyciu systemu LIDAR, prowadzone są prace nad koncepcjami technicznymi oraz łańcuchem dostaw.

14 gru 2020

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.