Świętujcie z nami Dni Łeby! 

Po raz kolejny Equinor i Polenergia będą świętować Dni Łeby wraz z mieszkańcami i turystami. Przez trzy dni (19-21 lipca) na stoisku inwestorów morskich farm wiatrowych Bałtyk na odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji i informacji. Udział Spółek w dorocznym święcie miasta to już tradycja i wyraz ich konsekwentnego zaangażowania w życie lokalnej społeczności.  

W ramach trzydniowego Święta Łeby, które obchodzone jest z okazji 667-lecia nadania praw miejskich, odbywać się będzie także Łebski Festiwal Rybny i Produktów Regionalnych, na którym znaleźć będzie można wszystko, co związane jest z morzem i regionem. Nie zabraknie więc stoiska Equinor i Polenergii, które na wysokości Łeby wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych, a w samym mieście - bazę serwisową do ich obsługi. Na terenie dawnej stoczni powstaną nowoczesne, przyjazne środowisku pomieszczenie biurowe, centrum kontroli i serwisowania farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek pływających. Długoterminowe zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów, odpowiedzialnych za techniczne utrzymanie infrastruktury i urządzeń na morzu, a także za wspieranie ich obsługi z lądu.  Poza nowymi miejscami pracy, inwestycja stworzy szansę rozwoju regionu i lokalnych firm. 

Firmowe stoisko Spółek w tym roku stanie przy Skwerze Rybaka i znajdą się na nim atrakcje, które przybliżą tematykę morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko. Uzyskać będzie można informacje na temat tej dynamicznie rozwijającej się branży oraz projektów Bałtyk, realizowanych przez Equinor i Polenergię. Specjaliści Spółek opowiadać będą m.in. o korzyściach płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ciekawostkach związanych z inwestycjami oraz o perspektywach kariery zawodowej w branży offshore wind.  Na gości czekać będą także konkursy z nagrodami, koło fortuny, a na najmłodszych - kolorowanki, wiatroukładanki i warsztaty z budowania modeli turbin wiatrowych.   

W sobotę przed stoiskiem Equinor i Polenergii ratownicy medyczni szkolić będą wszystkich chętnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przy wykorzystaniu fantomów i defibrylatora zademonstrują, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłych, dzieci i niemowląt, jak postępować w przypadku zadławienia, krwotoku, czy innych nagłych zdarzeń. Szkolenia z pierwszej pomocy będą bezpłatne. 

W niedzielę z kolei odwiedzający stoisko będą mogli przygotować sobie koktajl owocowy dzięki sile własnych mięśni: posłuży do tego wytworzona na energorowerze energia elektryczna.  W sobotę, jak co roku, przedstawicieli Equinor i Polenergii, będzie można spotkać również w orszaku Księstwa Łeby, który przemaszeruje ulicami miasta.   

Inwestorzy na stałe obecni są w Łebie. Organizują cykliczne, otwarte spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawiają aktualny przebieg prac nad projektami morskich farm wiatrowych i powstającą w Łebie bazą serwisową dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. W ubiegłym roku firmy otworzyły w Łebie Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny, w którym w przyjemny i łatwy sposób można uzyskać wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej. W zlokalizowanej w centrum Łeby placówce można też dowiedzieć się wszystkiego o projektach inwestorów, płynących z tego korzyściach dla regionu, miejscach pracy, ścieżce edukacyjnej itd. 

Ponadto Equinor już drugi sezon wspiera Łebski Klub Żeglarski w ramach programu Heroes of Tomorrow, który pozwala młodym ludziom rozwijać swoje pasje i talenty.  

Equinor i Polenergia rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych. Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy do 3 GW, które zasilą ponad 4 miliony gospodarstw domowych odnawialną energią.  Farmy zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości od 22 do ponad 80 km od linii brzegowej.   

11 lip 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.