Uczniowie znów poznawali korzyści płynące z morskich farm wiatrowych Bałtyk. Koniec trzeciej edycji edukacyjnego projektu

1400 uczniów i uczennic z siedmiu szkół ponadpodstawowych w regionach związanych z projektami morskich farm wiatrowych Bałtyk wzięło udział w kolejnej, trzeciej edycji zajęć zorganizowanych w ramach projektu „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”. Organizatorami byli inwestorzy – spółki Equinor i Polenergia. Projekt przybliża uczniom sektor offshore i tworzone przez niego nowe możliwości zawodowe.

Źródło: Eguinor i Polenergia

Tematem przewodnim zajęć była morska energetyka wiatrowa – nowy sektor energetyki odnawialnej w Polsce, który z czasem przyniesie liczne korzyści polskiej gospodarce oraz stworzy możliwości rozwoju, w tym zawodowego. W dwóch pierwszych edycjach projektu udział wzięło prawie 3000 uczniów i uczennic z jedenastu szkół podstawowych w regionie słupskim, przez który przebiegać będzie lądowa część infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. W Łebie z kolei zlokalizowana będzie baza serwisowa do ich obsługi.

Zakończona właśnie trzecia edycja projektu skierowana była do młodzieży ze szkół średnich w Słupsku, Lęborku i Ustce. Podczas zajęć 1400 uczniów i uczennic poznawało branżę morskiej energetyki wiatrowej i rolę, jaką pełni w transformacji energetycznej Polski.  Uczestnicy poznali także możliwości zawodowe, jakie oferuje ten dynamicznie rozwijający się sektor. Organizatorzy przygotowali atrakcyjny program: poza warsztatami z wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej, które zakończyły się interaktywnym quizem z nagrodami, odbyły się także ćwiczenia z kreatywnego myślenia (Design Thinking), rozwijania i zarządzania marką osobistą oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez ratowników medycznych IM Training | centrum edukacyjno-szkoleniowe.

Źródło: Equinor i Polenergia

Właściwie przygotowana, systematyczna edukacja jest niezbędna do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju. Perspektywa branży obejmuje wiele dziesięcioleci, zatem kształcenie odpowiednich kadr powinno rozpoczynać się już na najwcześniejszym etapie. Dlatego angażujemy się w projekty skierowane do dzieci, młodzieży i studentów, wspierając innowacyjne kierunki kształcenia. Nasz projekt edukacyjny stworzył młodzieży szansę poznania nowych zawodów, oczekiwań rynku pracy i poszukiwanych kwalifikacji. Jesteśmy przekonani, że udział w zajęciach pomoże młodym ludziom w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej przyszłości zawodowej mówi Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager, Equinor w Polsce.

Morskie inwestycje, które są jednym ze strategicznych kierunków zielonej transformacji kraju, zasilą miliony polskich domów czystą energią elektryczną. Rozwój, budowa i eksploatacja projektów Bałtyk realizowane są w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska i użytkowników morza. Tworząca się branża ma szansę stworzyć kilkadziesiąt tysięcy atrakcyjnych miejsc pracy, zarówno przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, jak i tych generowanych pośrednio przez dostawców komponentów i usług. Potrzebni będą specjaliści w wielu dziedzinach: od projektowania konstrukcji morskich i hydrotechnicznych oraz zarządzania projektem, przez prawo ochrony środowiska, prawo morskie, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, do pracowników produkcyjnych i usługowych.

Do projektu zaprosiliśmy szkoły z regionu, w którym obecne będą nasze inwestycje. W trakcie zajęć uczniowie poznali nie tylko projekty Bałtyk, ale także scenariusze rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kolejnych latach w kontekście długoterminowego rozwoju zawodowego. Naszym celem jest, aby w morskiej energetyce wiatrowej młodzież dostrzegła zarówno szansę na powstrzymanie niekorzystnych zmian klimatycznych, jak i na osobiste wybory ścieżki kariery. Z tym przesłaniem docieramy także do ich rodziców i nauczycieli, m.in. poprzez regularne spotkania z mieszkańcami czy udział w lokalnych wydarzeniach, podczas których wskazujemy przewagi i korzyści z zielonych rozwiązań – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Źródło: Equinor i Polenergia

Trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk realizowane przez Equinor i Polenergię o łącznej mocy do 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.  

Edukacja jest obszarem, do którego Equinor i Polenergia przywiązują szczególną wagę. Firmy angażują się w liczne aktywności związane z kształceniem przyszłych kadr na wszystkich szczeblach nauczania. W ostatnim czasie – poza projektem Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie” – firmyprzeprowadziły program edukacyjny dla dziewięciuset uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu lęborskiego, słupskiego i wejherowskiego. Uczestniczyły także w dwóch edycjach targów kariery EDU OFFSHORE WIND w Gdańsku.  Przez cały rok działania informacyjno-edukacyjne prowadzą także w Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk w Łebie, pierwszej w Polsce stacjonarnej placówce poświęconej morskiej energetyce wiatrowej.

Ponadto Polenergia od początku 2022 roku wspólnie ze szkołami prowadzi edukację klimatyczną w ponad 80 placówkach zlokalizowanych przy projektach spółki. To działania w ramach Graj z nami w zielone!®, autorskiego programu przygotowanego we współpracy z Kulczyk Foundation i UNEP/GRID-Warszawa.

Z kolei Equinor wspiera Łebski Klub Żeglarski w ramach Programu „Heroes of Tomorrow”. Program ten skierowany jest do młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać i zmieniać świat w dziedzinie nauki, kultury czy sportu.

14 paź 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.