Wielki finał konkursu Equinor i Polenergii o morskiej energetyce wiatrowej

Prawie 120 prac na temat morskiej energetyki wiatrowej powstało w ramach konkursu artystycznego zorganizowanego przez Equinor i Polenergię. Konkurs był zwieńczeniem akcji edukacyjnej „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”, w której wzięło udział prawie 1500 uczniów i uczennic z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim. Finał konkursu z nagrodami odbył się w Lądowisku Kultury w Redzikowie koło Słupska.

Projekt trwał kilka miesięcy i skierowany był do uczniów i uczennic sześciu publicznych szkół podstawowych w Ustce oraz w gminach Ustka i Redzikowo. To przez obszar tych gmin przebiegać będzie lądowa infrastruktura przyłączeniowa morskich farm wiatrowych Bałtyk. W projekcie wzięła także udział szkoła w Łebie, gdzie powstanie baza serwisowa Equinor i Polenergii.

Cieszymy się, że nasz kolejny projekt edukacyjny spotkał się z tak entuzjastycznym odbiorem na terenie znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych inwestycji. Chcemy wszystkim podziękować za czas i zaangażowanie. Jeszcze bardziej mobilizuje nas to do podejmowania kolejnych inicjatyw edukacyjnych
w ramach naszej „Akademii Kompetencji Morskich”, w której od lat prowadzimy liczne działania na różnych szczeblach nauczania
– mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska
i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Cykl interaktywnych zajęć edukacyjnych miał za zadanie zapoznać najmłodszych z morską energetyką wiatrową i odnawialnymi źródłami energii, a także ich rolą w transformacji energetycznej Polski. Podczas zajęć dzieci i młodzież dowiedzieli się m.in. czym jest zielona energia, w jaki sposób może zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Equinor i Polenergia zaprezentowali także uczniom i uczennicom korzyści, które przyniosą realizowane przez na morzu farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy do 3 GW. Najważniejsza z nich to odnawialna energia dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych.

Konkurs artystyczny, którym zakończył się projekt edukacyjny, pozwolił młodzieży przedstawić własną perspektywę postrzegania morskiej energetyki wiatrowej. Przystąpiło do niego 130 uczniów i uczennic, którzy wykonali 119 prac plastycznych, w tym makiety morskich farm wiatrowych z surowców wtórnych oraz filmiki prezentujące korzyści z morskiej energetyki wiatrowej dla regionu.

Jestem pod ogromnym wrażeniem prac i wiedzy uczniów na temat morskiej energetyki wiatrowej. Ten temat nie jest już dla nich nieznanym lądem. Co więcej, uczniowie i uczennice starszych klas dostrzegają
w rozwijającej się branży korzyści dla regionu i szansę zawodową dla siebie. Widać, że projekt edukacyjny Equinor i Polenergii przyniósł oczekiwany rezultat - wyższą świadomość ekologiczną młodego pokolenia
i wiedzę, jak można zapobiegać zmianom klimatycznym
–mówi Jacek Maniszewski, burmistrz Ustki.

W uroczystym finale konkursu, który odbył się w Lądowisku Kultury w Redzikowie, wzięło udział
39 półfinalistów ze wszystkich szkół, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele prowadzący oraz rodzice.
Jury konkursowe, w skład, którego weszli burmistrzowie Łeby i Ustki, przedstawiciele gmin Redzikowo
i Ustka, a także reprezentanci inwestorów, miało przed sobą bardzo trudne zadanie – wybrać najlepsze spośród 12 prac plastycznych, 13 makiet i 5 filmów półfinalistów z różnych grup wiekowych.

Obrady jury były bardzo burzliwe Długo nie mogliśmy podjąć decyzji, bo wszystkie prace były doskonałe. Nie tylko pod względem zastosowanych środków wyrazu artystycznego i koncepcji, ale także merytorycznego przygotowania i zrozumienia tematyki odnawialnych źródeł energii. W przypadku prac filmowych i makiet ocenialiśmy także prezentacje i wystąpienia ich autorów. Ostatecznie o wyborze finalistów zdecydowały niuanse i głosowanie publiczności – podkreśla Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

W każdej z kategorii przyznano trzy miejsca. Dziewięciu finalistów zostało nagrodzonych kartami podarunkowymi do sklepów edukacyjnych i kina. 39 półfinalistów otrzymało książki o tematyce ekologicznej, a wszystkich 130 uczestników konkursu – nagrody pocieszenia.   

W najbliższych latach rozwijająca się w Polsce branża morskiej energetyki wiatrowej będzie potrzebowała dziesiątek tysięcy wykwalifikowanych specjalistów, zarówno przy budowie, jak i eksploatacji morskich farm wiatrowych.

Zainteresowanie naszymi zajęciami edukacyjnymi, zapał i kreatywność młodych ludzi pozwalają nam przypuszczać, że wielu z nich w niedalekiej przyszłości zasili kadry branży morskiej energetyki wiatrowej, która stanie się dla nich atrakcyjnym miejscem pracy i rozwoju zawodowego. Chcemy inspirować młodych ludzi do angażowania się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej i odnawialnych źródeł energii, gdyż to właśnie oni będą już niedługo tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość Polski – mówi
Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

Trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk realizowane przez Equinor i Polenergię wygenerują zapotrzebowanie na 10 000 miejsc pracy w całym cyklu życia projektów, a baza serwisowa w Łebie rozpocznie zatrudnianie specjalistów już od przyszłego roku. Łącznie będzie tam pracować 100 osób.

Nowych pracowników będą potrzebowali również dostawcy komponentów i usług dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że przy rozwiniętym w pełni potencjale energetycznym Morza Bałtyckiego, tj. powstaniu farm wiatrowych o łącznej mocy 33 GW,
w najbliższych latach sektor zatrudni nawet 100 tysięcy wykwalifikowanych osób.

Dostępność wykwalifikowanych pracowników odgrywać będzie kluczową rolę w rozwoju nowej branży.  Na pilną potrzebę kształcenia przyszłych kadr zwróciły uwagę strony podpisanego w 2021 roku Porozumienia Sektorowego. Zakłada ono inicjowanie i podejmowanie działań na rzecz rozwoju systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego, które mogą przesądzić o powodzeniu projektów i tempie transformacji energetycznej Polski w oparciu o morską energetykę wiatrową.   

14 lut 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.