Equinor i Polenergia z umowami na fundamenty morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z dostawcą fundamentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Holenderska spółka SIF Netherlands B.V. wyprodukuje dla obu projektów 100 monopali. Monopale to kluczowe komponenty, niezbędne do realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej.

Przedmiotem umów jest 100 fundamentów typu monopal pod turbiny wiatrowe, po 50 sztuk na każdy z projektów. Rozpoczęcie ich produkcji zaplanowano w drugim kwartale 2025 roku. 

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 stają się rzeczywistością. Większość głównych kontraktów, które dotyczą obu projektów została już zabezpieczona. To ogromne przyspieszenie w realizacji naszych inwestycji na morzu i bardzo ważny, pozytywny sygnał dla naszych inwestorów. Uruchomienie 100 wież wiatrowych zaplanowaliśmy już w 2027 roku. Dziś robimy bardzo ważny krok w kierunku urzeczywistnienia tych planów. Mamy jeden, wspólny cel - wykorzystanie wielkiego potencjału energetyki odnawialnej, który drzemie w naszym kraju. Projekty Bałtyk go zrealizują, dostarczając zieloną energię do milionów polskich gospodarstw domowych. To kolejny dowód na to, że Polenergia to dziś najprężniej rozwijająca się grupa energetyczna w Polsce – mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

Po zakontraktowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych, uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej, rozpocznie się faza realizacji projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW będą się znajdować w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości ok. 37 i 22 km od linii brzegowej.

Podpisanie ostatecznej umowy na produkcję fundamentów dla naszych farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 przybliża nas do momentu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej. Planowane na 2027 rok farmy wiatrowe będą jednymi z pierwszych na polskim morzu. Ich uruchomienie będzie miało kluczowe znaczenie dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając stabilną energię odnawialną dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych w Polsce – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

SIF Netherlands B.V. ma globalne doświadczenie w dostarczaniu komponentów dla morskich farm wiatrowych. Realizacja umowy ze spółką jest planowana do końca 2026 roku. Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 ma popłynąć w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku.

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk I. Morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW będzie oddalona od brzegu o około 80 km. Projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię to bardzo ważna część polskiej transformacji energetycznej.

16 lut 2024

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.